Her Şey Adam ile Başladı
Çevirmen:
İsmail Akbulut & Özlem Çağlar Yılmaz
Yazar Hakkında:
1947 California doğumlu Skousen ekonomist, yatırım analisti, gazete editörü, kolej profesörü ve 25'ten fazla kitabın yazarıdır. Skousen ekonomi ve mali tarih alanındaki doktora derecesini 1977'de George Washington Üniversitesi'nden almıştır. 1972-1975 arasında CIA'de ekonomi analisti olarak çalışmıştır. Daha sonra IBM ve Hutchingson Technology gibi dev firmalarda danışman olarak görev almıştır. 1997-2001 arasında Forbes'ta köşe yazarlığı yapmış ve The Wall Street Journal, The Journal of Economic Perspectives ve The Freeman'da makaleleri yayımlanmıştır. 2002'de Mont Pelerin Topluluğuna üye olarak seçilmiştir.
Skousen Avusturya Okulu ekonomik teorisini destekler. Serbest piyasa savunucusu olan Skousen ekonomide devletin asgari müdahalesini savunur.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
mskousen@mskousen.com
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Yaz-Güz 2010
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
59-60
Sayfa:
199-201
Makale Hakkında:
Birçoklarının aksine, yazar Mark Skousen, Adam Smith'i modern iktisadın kurucu babası olarak adlandırmak ile yetinmeyip, onu ve onun doğal özgürlük sistemini bir tiyatro oyununun devamlı yara alan ama her seferinde tekrar en dinç hali ile oyuna devam eden bir başrol oyuncusu olarak görüyor. Aralarında Karl Marx, John Maynard Keynes ve hatta bir liberal olan John Stuart Mill'in de olduğu çok sayıda filozof, düşünür, akademisyen ve entelektüel tarafından ciddi şekilde eleştirilmiştir Smith. Hele ki 1929 Büyük Buhran'ı ve 2. Dünya Savaşı ile Smith'in fikirlerinin çok büyük darbe yediğini anlatır Skousen. Ancak ne perde henüz kapanmıştır ne de kahraman Smith'in oyunu terk etmek gibi bir düşüncesi vardır. Belki de Friedman'ın şu cümlesi son 200 yılın özeti olacaktır: "Kanaat iklimine göre bir yargıya varacak olursak, fikirler savaşını biz kazandık. Herkes -sağ ya da sol- piyasaların, özel mülkiyetin, rekabetin ve sınırlı devletin erdemlerini konuşmaktadır."
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt