Üzgünüm Charley Fakat Bu Kapitalizm Değil
Çevirmen:
Burak Bilgehan Özpek
Yazar Hakkında:
1947 California doğumlu Skousen ekonomist, yatırım analisti, gazete editörü, kolej profesörü ve 25'ten fazla kitabın yazarıdır. Skousen ekonomi ve mali tarih alanındaki doktora derecesini 1977'de George Washington Üniversitesi'nden almıştır. 1972-1975 arasında CIA'de ekonomi analisti olarak çalışmıştır. Daha sonra IBM ve Hutchingson Technology gibi dev firmalarda danışman olarak görev almıştır. 1997-2001 arasında Forbes'ta köşe yazarlığı yapmış ve The Wall Street Journal, The Journal of Economic Perspectives ve The Freeman'da makaleleri yayımlanmıştır. 2002'de Mont Pelerin Topluluğuna üye olarak seçilmiştir.
Skousen Avusturya Okulu ekonomik teorisini destekler. Serbest piyasa savunucusu olan Skousen ekonomide devletin asgari müdahalesini savunur.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
mskousen@mskousen.com
Yayınlandığı Kaynak:
Serbest Çizgi
Yayınlandığı Tarih:
Bahar-Yaz 2002
Yayın Evi:
Orient Yayınları, Ankara
Sayı:
18-19
Sayfa:
3-5
Makale Hakkında:
Basmakalıp söz ve görüşlere "klişe" denir. Söz konusu ekonomi olunca da akla gelen klişelerden biri serbest piyasa ekonomisinin zengini daha zengin fakiri daha fakir yaptığıdır. Bir diğeri ise kapitalizmin sadece en güçlülere kazanç sağladığıdır. "Üzgünüm Charley Fakat Bu Kapitalizm Değil" makalesi, özellikle bu iki basmakalıp, ezberden söylenen cümleler ile kimi bazı klişeleri masaya yatırıp onların doğru olup olmadıklarını inceliyor. Ortaya çıkan sonuç ise şaşırtıcı olmayan şekilde bilinenin tam tersini ortaya koyuyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt