Alevî Sorununda Paradigma Değişimi: Özgürlük ve Çoğulculuk
Yazar Hakkında:
Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü'nde öğretim üyesidir. Doktorasını Birmingham Üniversitesi'nde "Gazali, Ataullah el İskenderi ve Muhammed İkbal Bağlamında Din Psikolojisinde İbadet" başlıklı çalışması ile 2001 yılında tamamlamıştır. Sambur'un din özgürlüğü, İslâm ve demokrasi, Hıristiyan teolojisi, modern İslâm düşüncesi, İslâm mistisizmi, dünya dinlerinde ruhaniyet, dinler-arası ilişkiler, din ve küreselleşme konularında çalışmaları bulunmaktadır. Sivildüşünce.com, Stratejikboyut.com gibi çeşitli sitelerde yazarlık yapan Sambur, Liberal Düşünce Topluluğu'nun Din ve Hürriyet Araştırmaları Merkezi'nin direktörüdür.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
bsambur@yahoo.co.uk
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Kış - Bahar 2010
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
57 - 58
Sayfa:
5-15
Makale Hakkında:
Alevi sorununu etraflıca inceleyen Bilal Sambur, "tarih, teoloji ve tanım" olmak üzere Alevi sorununun 3 önemli kaynağı olduğunu belirtiyor. 3T şeklinde ifade edilen bu temel sorunları detaylı şekilde masaya yatırıyor Sambur. Osmanlı İmparatorluğu ve onun yerini alan Cumhuriyet'in Alevilere olan bakışını her iki dönemde de yaşanan katliamlardan yola çıkarak anlatan Sambur, özellikle Aleviliğin Alevi olmayanlarca tanımlanmaya çalışılmasının ve devletin homojen bir din birliği yaratmaya çalışmasının sorunu derinleştirdiğini ifade ediyor.
Alevi sorunu üstüne yazılmış bu oldukça kapsamlı makale özellikle sunduğu pratik çözüm önerileri ile sadece durum değerlendirmesi yapmaktan uzak bir yerde duruyor. Özellikle Alevi sorununun ne olduğunu bilmek, onun tarihsel dayanaklarını öğrenmek, çözülmesinin önündeki engelleri anlayabilmek isteyen okuyucuya Sambur oldukça sağlam argümanlar ve kendisini okutan üslubu ile okuması zevkli bir makale sunuyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt