İslam, Hukuk Devleti ve Piyasa Ekonomisi
Çevirmen:
Mustafa Erdoğan
Yazar Hakkında:
1948 Filistin doğumlu olan Imad-ad Dean Ahmad, Amerikalı çok yönlü Müslüman düşünürüdür ve etkili bir İslami düşünce kuruluşu olan Minaret of Freedom Enstitüsü'nün de başkanlığını yapmaktadır.
Lisansını Harvard Üniversitesi'nden alan Ahmad doktorasını astronomi ve astrofizik üzerine yaptığı çalışmalar ile Arizona Üniversitesi'nden almıştır. Uzun yıllar Maryland Üniversitesi'nde din, dinin gelişimi, bilim ve özgürlük üstüne dersler veren Ahmad aralarında Georgetown Üniversitesi, Johns Hopkins Üniversitesi ve Advanced International Studies Okulu'nun da olduğu birçok kurumda dersler vermiştir.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
mfi@minaret.org
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Yaz 1996
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
3
Sayfa:
22-29
Makale Hakkında:
İslami gelenek ve serbest piyasa ekonomisinin birbirleri arasındaki ilişkiyi inceleyen Imad-ad Dean Ahmad, İslam tarihinin ilk dönemlerinde deneyimlenen ekonomik modelin günümüz Arap sosyalist devletlerininkinden oldukça farklı olduğunu belirtiyor. Kuran'ı Kerim'deki birçok ayet, Muhammed peygamberin ve onun takipçilerinin öğretileri, iktisadi tarih ve saygın İslam düşünürlerinin fikirlerinden yola çıkan Ahmad, İslami gelenek ile serbest piyasa ekonomisinin oldukça uyumlu olduğunu, birbirlerini olumsuzlamadıkları gibi onların uzun yıllar bir arada yaşadığını ortaya koyuyor. Özellikle şu soruların yanıtlarını merak edenlere Ahmad ezber bozucu, detaylı ve bilgi ile donatılmış yanıtlar sunuyor: İslam'da mülkiyet hakkı var mıdır? "Faiz İslam'da haram." deniyor, bunun dayanağı var mıdır? Faizin mümkün olduğu durumlar var mıdır? İslam bireyci midir toplumcu mudur? İslam'a üretim araçlarının devlete ait olduğu sosyalizm yakın mıdır? Zekât ve vergi arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir? Piyasa ekonomisi İslam'a uygun mudur? Muhammed peygamberin piyasa ekonomisine ve ticarete bakışı nasıldır?
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt