Her Şeyin Bedeli Var
Yazar Hakkında:
1986 yılında Ankara'da doğdu. Lisansını iktisat üzerine tamamladı. Lisans yıllarında tarım ve Avrupa Birliği gibi konular üzerine çalışmalar yapan Doğan, 2007 yılında TÜGİAD'ın bilimsel eser ödülünü hocası Mustafa Acar ile almaya hak kazandı. Avusturya İktisat Okulu ve alternatif iktisat üzerine çalışmalarına devam eden Doğan, master derecesini ODTÜ'de Bilim ve Teknoloji Politikaları Bölümü'nden aldı. Halen bilgi ve keşif süreci gibi konular üzerine Avusturyan bir perspektifle düşünmeye çalışan Doğan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Bölümü'nde doktora yapmaktadır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
muhsin.dogan@yahoo.com
Yayınlandığı Kaynak:
Serbest Çizgi
Yayınlandığı Tarih:
2006
Yayın Evi:
Orient Yayınları, Ankara
Sayı:
32
Sayfa:
36-37
Makale Hakkında:
Muhsin Doğan günün birinde Ankara Kızılay'da yürürken, etrafta bildiri dağıtan insanlardan birinin megafonla "bedava sağlık bedava eğitim" diye bağırdığını duyuyor. Ve ondan sonra kendi kendine sormaya başlıyor: "Devletçi ve müdahaleci bir sistemde bedava eğitim bedava sağlık diye vaat edilen şeyler gerçekten bedava mı gerçekleşiyor?" Bu soruya yanıt ararken ulaştığı sonuç ise çarpıcı: "Bedava zannettiğimiz şeyler aslında bedava değildir. Çeşitli şekillerde devlete ödeme yapıldığını hatırlamak gereklidir."
Doğan'ın makalesi, doğada sınırsız (güneş ve hava gibi) olmayan herhangi bir şeyin bedava olamayacağını, bedava zannettiğimiz her şeyin aslında bir bedeli olduğunu söylüyor. Doğan'ın makalesi akla Amerikalıların ünlü sözü "There ain't no such thing as a free lunch"ı (Bedava iftar yemeği diye bir şey yoktur.) getiriyor. Bedava sandığımız sağlık hizmeti için ödenen bedellerin neler olduğunu da ( faturalara bir göz atmak gerekiyor) oldukça akıcı üslubu ve rasyonel dili ile ortaya koyuyor Muhsin Doğan.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt