Özelleştirme: Sonuçlar ve Tartışmalar
Yazar Hakkında:
1966'da İstanbul'da doğdu. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. 1996'da Marmara Üniversitesi'nden doktorasını; yine aynı üniversiteden 2011'de profesörlüğünü almıştır. Halen Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
Çalışmaları iktisadın girişimcilik, rekabet ve eğitim gibi alanlarında yoğunlaşan Prof. Çokgezen'in Liberte Yayınları'ndan yayımlanmış popüler yazılarını topladığı "Homoekonomikus" ve "Bir İktisatçı Gazete Okuyor" adlı iki kitabı bulunmaktadır. Popüler alandaki çalışmalarına ek olarak, çeşitli akademik dergilerde ve kitaplarda yayımlanmış çalışmaları da mevcuttur.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
mcokgez@marmara.edu.tr
Yayınlandığı Kaynak:
Piyasa
Yayınlandığı Tarih:
Yaz-Güz 2005
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
15-16
Sayfa:
73-81
Makale Hakkında:
Üzerinde en çok tartışılan ekonomik kavramlardan biri "özelleştirme"dir. Murat Çokgezen'in kaleme almış olduğu bu makale "özelleştirme" üzerine kapsamlı bilgi sahibi olmak isteyen herkes için rehber olma niteliğinde. "Neden özelleştirme yapılmalıdır? Karlı devlet kurumlarını özelleştirmeli midir? Stratejik öneme sahip şirketlerin özelleştirilmesi sakıncalı mıdır? Özelleştirmeye kimler karşı çıkıyor?" gibi soruların yanıtlarını rakamlarla ve hem Türkiye hem de dünyadan örnekler ile oldukça anlaşılır ve akıcı bir üslup ile anlatıyor Çokgezen.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt