Kriz Kimin Krizi: Piyasanın mı, Devletçiliğin ve Kumandacılığın mı?
Yazar Hakkında:
1965'de Karaman'da doğdu. Lisansını ODTÜ İktisat Bölümü'nden alan Acar, yüksek lisansını Purdue Üniversitesi'nde tamamladı. Aynı üniversiteden "Türkiye-AB Bütünleşmesinde Tarımın Rolü: Gümrük Birliğini Genişletmenin Muhtemel Etkileri" çalışması ile doktorasını alan Acar, Kırıkkale Üniversitesi'nden doçentlik ve profesörlük unvanlarını aldı. Liberal Düşünce Topluluğu'nun da üyesi olan Acar'ın birçok çevirisi ve çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayımlanmıştır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
acar70@gmail.com
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Yaz-Sonbahar 2008
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
51-52
Sayfa:
5-24
Makale Hakkında:
Belki de 1929 Büyük Buhranı'ndan sonra dünyanın yaşadığı en büyük kriz idi 2000'li yılların hemen başında Amerika'da patlak veren kriz. Sadece televizyonlar, gazete yorumcuları değil iktisat bilimi ile uğraşan onca profesör dahi krizin sebebi olarak kapitalizmi görüyor ve kapitalizmin sonunun geldiğini müjdeliyorlardı. Ancak birçok iktisat profesörünün ve gazetelerin ekonomi yazarlarının dahi kolaya kaçarak yorumladığı (kapitalizmi eleştirirseniz söylediklerinizin altını doldurmanıza gerek kalmıyor çoğunluk sizi sorgulamayacağı için) bu krizi hem yurtdışında hem de yurt içinde bir bilim adamı titizliği ile değerlendirenler de oldu. Bunlardan biri de akademisyenliğinin hakkını vererek, kriz ile ilgili üniversitelerin iktisat bölümlerinde okutulması gereken referans niteliğinde bir makaleyi kaleme alan Mustafa Acar idi. Acar sadece krizin sebebini açıklamak ile yetinmiyor, doğru teşhisi yapan bir doktor gibi krizlerden çıkmak ya da krizlere hiç maruz kalmamak için neler yapılması gerektiğini de madde madde sunuyor okuyucuya. Acar her krizde iktisat ve iktisat tarihi eksikliklerini "kapitalizm"i eleştirerek geçiştiren devletçi ekonomistlerin içinden çıkamadığı 7 çelişkilerini "kibarca" ortaya koyuyor. Acar'ın makalesinin en güzel tarafı ise büyük ekonomik krizin nedenlerini ve çözümlerini anlamak isteyen herkesin kolayca okuyabileceği bir akıcılık ve berraklık ile kaleme alınmış olması.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt