İnsanların Çıkar Çatışmaları
Yazar:
Ayn Rand
Çevirmen:
Necdet Kandemir
Yazar Hakkında:
Ayn Rand Rus asıllı Amerikalı filozof, romancı, oyun yazarı ve senaristtir. Ününü özellikle yüzbinlerce baskı yapan "Hayatın Kaynağı" ve "Atlas Vazgeçti" kitaplarına borçludur. Ayrıca objektivizm adını verdiği kendine özgü felsefi sistemin de kurucusudur.
1905 yılında doğan Rand, tarih ve felsefe eğitimini Rusya'da aldıktan sonra Amerika'ya göç etti. Senarist olarak Hollywood'da çalışan Rand'ın, kendisini ünlü eden kitabı "Hayatın Kaynağı" çıkana kadar başarısız birkaç roman denemesi daha olmuştu. Kendi felsefi sistemi olan objektivizmde, Rand bilgiye ulaşmak için tek yolun aklı olduğunu belirtiyor. Bireylerin kendilerini toplum için feda etmesinin ahlaklı olmadığını düşünen Rand'ın fikirleri ve eserleri akademik dünyada çoğu kez küçümsenmiş ve de ciddiye alınmamıştır. Ancak özellikle liberaller arasında büyük bir saygınlığı olan Rand'ın dünya üzerinde hem kendisinin hem de felsefesi objektivizmin yüzbinlerce takipçisi vardır.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://www.aynrand.org
Yayınlandığı Kaynak:
Bencilliğin Erdemi
Yayınlandığı Tarih:
2006
Yayın Evi:
Plato Yayınları
Sayfa:
72-82
Makale Hakkında:
Tabiatın sınırlı kaynakları ve insanın sınırsız arzularının yan yana gelmesi ile bireyler ve toplumlar arasında rekabet ve çatışma çıkacağı varsayılır. Hâlbuki Ayn Rand "objektivist" felsefesinden yola çıkarak rasyonel (akılcı) bir birey için böyle bir çatışmanın var olmak zorunda olmadığını ortaya koyuyor. Bu makaleyi ilginç kılan ise işte bu "rasyonel insanlar arasında çıkar çatışması olmaz" tezinin temel dayanaklarını ortaya koyması. Rasyonel bir bireyin kendi çıkarları söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken dört husus olduğunu belirten Rand, bu dört husus eğer göz ardı edilmez ise görülecektir ki çıkar çatışması var olmak zorunda değildir diyor. Ona yöneltilen sorulardan biri şudur: Aynı işe başvuran iki kişinin sadece birinin işe alınacağını varsaydığımızda nasıl olur da bunlar arasında çıkar çatışması yok deriz? Rand ise bu makalesinde inanılmaz bir berraklıkla eğer bu iki birey "akılcı" ise neden onlar arasında dahi çıkar çatışması olmadığını gösteriyor ortaya koyduğu dört hususu (realite, bağlam, sorumluluk ve çaba) göz önüne alarak.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt