Piyasa Başarısızlığı Argümanındaki Yanılgı
Çevirmen:
Şeyma Akın
Yazar Hakkında:
1946 doğumlu olan Fred Foldvary Santa Clara Üniversitesi'nde İktisat Bölümü'nde öğretim görevlisidir ve aynı zamanda The Independent Enstitüsü'nde araştırmacıdır. Doktorasını George Mason Üniversitesi'nden 1992 yılında almıştır. Araştırma alanları içinde etik, yönetim, tarım ekonomisi, kamu finansı vardır. E-Journal olan "The Progress Report"da editör ve yorumculuk görevlerinde bulunmakta olan Foldvary, aynı zamanda "Econ Journal Watch" e-journalın da yardımcı editörlüğünü yapmaktadır. 2000 yılında bir liberteryen olarak Kongre'ye girmek için yarıştı.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
fred@foldvary.net
Yayınlandığı Kaynak:
Piyasa
Yayınlandığı Tarih:
Kış 2005
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
13
Sayfa:
103-109
Makale Hakkında:
"Yol, park ve baraj gibi kamu mal ve hizmetleri devlet tarafından sağ¬lanmak zorunda mıdır?" sorusu ile başlamış makalesine Fred Foldvary. Liberaller genellikle özel sektörün yapabileceği alanlardan devletin çekilmesi gerektiğini savunurlar. İşte Foldvary'nin makalesinin yazılış amacı da toplumun, sadece devletin sağlayabileceğini düşündüğü hizmetleri "serbest piyasa"nın da sağlayabileceğini, hatta çok daha etkin ve verimli bir şekilde bunu gerçekleştirebileceğini göstermek. Foldvary bunu "Mutluluk Vadisi" adı verilen hayali bir yerleşim yerindeki baraj inşaatına dair anlattığı hikâye ile yapıyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt