Barış İlkesi
Çevirmen:
Liberte Yayınları, Ankara
Yazar Hakkında:
Yeni Zelanda'daki Liberal Değerler Enstitüsü'nün kurucusu olan Jim Peron, The Liberal Tide kitabının editörüdür. http://www.liberalvalues.org.nz/
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Kış-Bahar 2007
Sayı:
45-46
Sayfa:
251-254
Makale Hakkında:
"Liberalizmin temel ilkesi barıştır." diye başlıyor Jim Peron'un makalesi. Öncelikle şiddetin ne demek olduğunu ve onun ortaya çıkardığı yıkımı ortaya koyan yazar Peron, ardından şiddetin en kötü türü olan "sistematik şiddetin" sınırlanmamış devletten kaynaklandığını açıklıyor. Örneğin hırsızın tesadüfi ve geçici şiddeti ile zorla bizden vergi alan devletin şiddetinin aynı şey olamayacağını; bir hırsızın şiddeti bile bir birey için yıkıcı iken, güçlü devletin toplumun varlıklarını zorla ve sürekli çalmasının özgür-liberal bir toplumda mümkün olamayacağını vurguluyor Peron. Eğer devletin vergisinin şiddet olmadığını düşünüyorsanız, o zaman bir kere vergi vermemeyi deneyin ne olacak diye soran Peron, devletin zorla hırsız gibi vergilerimizi almasının bireysel ve doğal olarak toplumsal serveti nasıl tükettiğini ve vergilendirilen toplumu fakirleştirdiğini anlatıyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt