Bendeniz Kurşun Kalem
Çevirmen:
Şeyma Akın
Yazar Hakkında:
1898 yılında doğmuş olan Amerikalı bir ekonomisttir. Henry Hazlitt ile Amerika'nın modern anlamda serbest piyasa ekonomisini savunan ilk düşünce kuruluşunu kurmuşlardır. 1946 yılında kurdukları The Foundation for Economic Education (FEE) Friedrich Hayek'e de Mont Pelerin Topluluğu'nu kurma konusunda ilham kaynağı olmuştur. 1940lı yıllar boyunca filozof ve objektivist felsefesinin kurucusu olan Ayn Rand, Leonard Read'e danışmanlık yapmıştır. 1950 yılında Freeman dergisini yayımlamaya başlamışlardır. 1983 yılındaki ölümüne kadar FEE için çalışmış olan Read 29 kitap ve sayısız makalenin yazarıdır. Francisco Marroquin Üniversitesi'nden fahri doktorası vardır.
Yayınlandığı Kaynak:
Piyasa
Yayınlandığı Tarih:
Güz 2004
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
12
Sayfa:
261-266
Makale Hakkında:
Bendeniz Kurşun Kalem, sadece bir kurşun kalem üretmek için Brezilya'daki kahve üreticilerine dahi uzanan milyonlarca işlemin ve de binlerce insanın nasıl da "Görünmez El" metaforu ile bir araya geldiğini anlatıyor. Devletin müdahale etmediği, yaratıcı bilgilerin serbestçe dolaştığı bir düzende mal ve hizmet sektörünün nasıl da harikalar yaratabileceğinin anlatıldığı, zekice kurgulanmış bir makale Bendeniz Kurşun Kalem. Bu makale, giydiğimiz kazağın, elimizde duran fincanın ya da evdeki herhangi ufak bir ev eşyasının bize ulaşabilmesi için gereken milyonlarca insandan ve yüzbinlerce işlemden bahsediyor. Yani devletin neden her şeyi kontrol etmesinin imkânsız olduğunu ya da böyle bir şeyin kaçınılmaz olarak fakirlik yaratacağını anlatıyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt