İktisadi Büyüme ve Kurumlar
Çevirmen:
Bahadır Akın
Yazar Hakkında:
Savaş sonrasında Almanya başta olmak üzere çeşitli ülkelerde modern diller, iktisat ve hukuk eğitimini tamamladı. Kasper, Alman Ekonomik Danışma Kurulunda ve Malezya Maliye Bakanlığı danışmanlıklarında bulundu. 1977-1999 yılları arasında New South Wales Üniversitesi'nin Canberra'daki Avustralya Savunma Akademisi'nin Ekonomi ve İdare Okulu'nun kuruculuğunu üstlendi ve burada çeşitli dersler verdi.
Avustralya Merkez Bankası, California Monterrey Deniz Kuvvetleri Lisansüstü Enstitüsü, San Francisco Merkez Bankası ve OECD Paris'te çalıştı. Neredeyse tüm Doğu Asya iktisadıyla ilgili literatürün temellerini attı. Defalarca Türkiye, Güney Asya ve Latin Amerika'da bulundu.
1986 yılında özgürlük ve sınırlı devleti savunan Hayek'in kurucusu olan Mont Pelerin Topluluğu'na üye olarak seçildi. New South Wales Üniversitesi'nde Ekonomi profesörlüğü yapmakta olan Kasper ayrıca Sydney'de özel bir kuruluş olan the Centre for Independent Studies üyesidir.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
wkasper@cis.org.au
Yayınlandığı Kaynak:
Ekonomik Özgürlük ve Gelişme, Mülkiyet Hakları, Rekabet ve Refah Üzerine Bir İnceleme
Yayınlandığı Tarih:
2007
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayfa:
4-28
Makale Hakkında:
Wolfgang Kasper'ın bu eseri serbest piyasa ekonomisi ile zenginlik arasındaki pozitif ilişkiyi çarpıcı şekilde açıklıyor. Özellikle devletçi ve korumacı ekonomilerdeki durgunluk ile serbest piyasa ekonomisinin hakim olduğu ülkelerdeki refah düzeyi arasındaki farkları çarpıcı şekilde ortaya koyuyor Kasper. Okuyacağınız makale kitabın ilk bölümünün önemli bir kısmını okuyucuya sunuyor. Özellikle "Neden bazı ekonomiler her geçen gün büyürken ve halkına barışçıl adaletli bir atmosfer sunarken, diğerleri büyümüyor?" sorusuna cevap arayanların faydalanacağı eşsiz bir eser.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt