İyi Niyet, Yoksulluk ve Piyasa
Yazar Hakkında:
Ankara Hukuk Fakültesi mezunudur. Aynı fakültede yüksek lisans ve doktorasını yaptı. İdari yargıda hâkim olarak çalışırken 1985 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde akademik mesleğe intisap etti. Erdoğan 1991 yılında Anayasa Doçenti oldu, 1997 yılında profesörlüğe yükseldi. 1997-98 akademik yılında Amerika'nın Virginia eyaletindeki George Mason Üniversitesi'nde Fulbright bursiyeri olarak araştırmalar yaptı.
Ayrıca 1994 yılında resmen kurulan Liberal Düşünce Topluluğu'nun kurucularındandır. Bir dönem Liberal Düşünce dergisinin editörlüğünü yapmıştır. 6 yıl boyunca Star gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Eylül 2010'dan bu yana İstanbul Ticaret Odası Üniversitesi Hukuk Bölümü dekanıdır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
merdogan56@yahoo.com
Yayınlandığı Kaynak:
Piyasa
Yayınlandığı Tarih:
Yaz 2002
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
3
Sayfa:
93-98
Makale Hakkında:
Günümüzde serbest piyasa ve liberal değerler eleştirisi yapmak neredeyse bir zorunluluk halini almış durumda. Yoksulluk ve adaletsizliklerin kaynağında kapitalizmin yattığını düşünenler, bunun öyle olmadığını iddia edenleri "küstah" "niteliksiz" "ideolog" şeklinde sınıflandırmaktan çekinmemekte. İşte böyle bir atmosferde, yani devletçilerin ya da devlet-sevicilerin vicdanlı, piyasacıların ise vahşi olduğunu iddia edenlerin sesinin gür çıktığı bir ortamda Mustafa Erdoğan tarihi verilere dayanarak yoksulluk ve adaletsizliklerin piyasa ekonomisinden kaynaklı olmadığını, aksine piyasa ekonomisi ile birlikte refah düzeyinin nasıl arttığını rakamlar ile açıklıyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt