Akademik Özgürlüğün Anlamı ve Gerekliliği
Yazar Hakkında:
1989'da Hacettepe Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisansını aynı üniversitede, doktorasını Ankara Üniversitesi'nde 2000 yılında tamamladı. Siyaset bilimci Doç. Dr. Bekir Berat Özipek, İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyesidir. Liberal Düşünce Topluluğu üyesi olan Özipek, ağırlıklı olarak çağdaş siyasi teoriler, insan hakları ile bu kapsamda akademik özgürlük ve ifade özgürlüğü konularında çalışmalar yürütüyor. "Muhafazakârlık" ideolojisinin Türkiye'deki uzmanlarından biri olan Özipek'in yayımları arasında "Muhafazakârlık: Akıl, Toplum, Siyaset" ile editörlüğünü yaptığı "Teorik ve Pratik Boyutlarıyla İfade Özgürlüğü" adlı kitaplar var. Özipek akademisyenliğinin yanında Star ve Today's Zaman gazetelerinde köşe yazarlığı yapıyor.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
bekirberat@yahoo.com
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Güz 2001
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
24
Sayfa:
185-195
Makale Hakkında:
Bekir Berat Özipek geniş bir literatür taraması yaparak akademik özgürlük denince ne anlaşılmalı, onun nitelikleri neler olmalı ve de ayrı bir özgürlük kategorisi olarak ona ihtiyaç duyup duymadığımızı sorguluyor. Özellikle son soruya yanıt verebilmek için de öncelikle ülkelerin hâlihazırda bireysel özgürlükler noktasında nerede durduklarının bilinmesi gerektiğinin altını çiziyor. Özipek'in ulaştığı sonuç ise -ne yazık ki Türkiye'deki akademik özgürlüğü de masaya yatırdıktan sonra- özgür üniversite geleneğine sahip olan ülkeler ile tarih boyunca üniversitelerin kendilerini baskıcı rejimin bir parçası olarak gördüğü Türkiye gibi ülkelere farklı yaklaşılması gerektiği... Geniş arşiv taraması, konuyu ele alış şekli ve anlatımın gücü Özipek'in çalışmasını akademik özgürlük konusuna ilgi duyanlar için oldukça değerli bir kaynak haline getiriyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt