Başörtüsü Sorunu ve Meşrulaştırılamayan Yasakçılık
Yazar Hakkında:
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2009 mezunudur. Profesyonel iş hayatına Ağustos 2010'da Şölen Çikolata A.Ş.'de "Satınalma Uzmanı" olarak başladı. 2005 - 2006 yıllarında, bir üniversite topluluğu yayın organı olan Açılım Dergisi'nde genel yayın yönetmenliği yaptı. 2006-2007 döneminde Arı Hareketi Ankara Genç Arı başkan yardımcısı oldu. 2007-2008 döneminde Arı Hareketi Ankara Genç Arı başkanlığı görevini yerine getirdi. Mayıs 2008'de Liberal Düşünce Topluluğu tarafından düzenlenen makale yarışmasında "Frédéric Bastiat ve 21. Yüzyıl Devletlerinin Sınırları" adlı çalışmasıyla birincilik ödülü aldı. Çeşitli yazıları Star Gazetesi, Referans, Yeni Şafak, Dünya Gazetesi gibi ulusal basın organlarında yayımlandı. 2011 yılında İngiltere'de siyaset teorisi alanında doktora yapmaya başlamıştır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
burakbaskan@gmail.com
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Yaz 2009
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
55
Sayfa:
109-134
Makale Hakkında:
Türkiye gündemini çok uzun süreler meşgul eden "Başörtüsü Sorunu" yani başörtülü kadınların üniversitelere ya da kamusal alanlara başörtüleri ile girip giremeyecekleri üzerine yapılan tartışmalar Türkiye'nin yıllar boyu ciddi şekilde enerjisini ve zamanını aldı. Burak Başkan'ın titizlik ile kaleme almış olduğu bu makalede "Başörtüsü Sorunu" hakkında merak edilen birçok sorunun yanıtlarını bulabilirsiniz. Başörtüsü sorununun temelleri nelerdir? Başörtüsü takan kişilerin kamusal alanda olması ayrımcılığa sebep olur mu? Başörtüsünün takılmasının nedenleri nelerdir? Burak Başkan Türkiye siyasi tarihinin yakın ve erken dönemlerini incelediği çalışmasında, hem çalışmasının felsefi düzeyini yüksek tutarak hem de tarihsel perspektiften kopmayarak bu konu hakkında özgürlükçü bir tutum sergilemek isteyenlere mükemmel bir referans olabilecek çalışma sunuyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt