Zorunlu Askerlik Üstüne Aynd Rand ile Söyleşi
Yazar Hakkında:
1989'da Hacettepe Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisansını aynı üniversitede, doktorasını Ankara Üniversitesi'nde 2000 yılında tamamladı. Siyaset bilimci Doç. Dr. Bekir Berat Özipek, İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyesidir. Liberal Düşünce Topluluğu üyesi olan Özipek, ağırlıklı olarak çağdaş siyasi teoriler, insan hakları ile bu kapsamda akademik özgürlük ve ifade özgürlüğü konularında çalışmalar yürütüyor. "Muhafazakârlık" ideolojisinin Türkiye'deki uzmanlarından biri olan Özipek'in yayımları arasında "Muhafazakârlık: Akıl, Toplum, Siyaset" ile editörlüğünü yaptığı "Teorik ve Pratik Boyutlarıyla İfade Özgürlüğü" adlı kitaplar var. Özipek akademisyenliğinin yanında Star ve Today's Zaman gazetelerinde köşe yazarlığı yapıyor.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
bekirberat@yahoo.com
Yayınlandığı Kaynak:
Star Gazetesi
Yayınlandığı Tarih:
2009
Yayın Evi:
Star Gazetesi
Makale Hakkında:
Bekir Berat Özipek Ayn Rand'ın "Kapitalizm: Bilinmeyen İdeal" adlı eserini okurken onun "zorunlu askerlik" hakkındaki görüşlerini oldukça ilgi çekici buluyor ve bir şekilde okuyucu ile buluşturmak istiyor. Tam bu sebeple 1982 yılında ölmüş olan Ayn Rand ile hayali bir röportaj gerçekleştiriyor. Soruların hepsi kendisine ait, cevapları ise Ayn Rand'ın kitabından alıntılar yaparak veriyor. "Ayn Rand'la Zorunlu Askerlik Üstüne" adlı röportaj hem akıcılığı, hem de Özipek'in Türkiye gerçekliğini yansıtan zekice sorulmuş soruları ile okuyucuya zorunlu askerliğin neden olmaması gerektiğine dair akılcı argümanlar sunuyor. Zorunlu askerliğin neden ortadan kalkması gerektiğini ve zorunlu askerliği şiddetle savunanların asıl dertlerinin ne olduğunu en açık şekilde okuyucuya Ayn Rand ağzından sunan Özipek, röportaj sonunda Türkiye'nin özel durumunu masaya yatırıyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt