Karl Popper ile Marksizm, Özgürlük ve Tarihsicilik Üzerine…
Çevirmen:
Sinan Gürtunca
Yazar Hakkında:
1902 doğumlu olan Karl Popper 20. yüzyılın en önemli filozoflarından biri olarak kabul edilmektedir. Avusturya asıllı Britanyalı olan Popper, London School of Economics'de hocalık yapmıştır. Viyana'da orta-üst sınıfa ait bir ailede dünyaya gelmiş olan Popper'ın babası Viyana Üniversitesi'nde Hukuk doktoru olan ve sadece kendi kütüphanesinde 12.000-14.000 cilt kitabı olan biri idi. 1928 yılında psikoloji dalında doktorasını alan Popper Nazilerin başa gelmesi ile birlikte Yeni Zelanda'ya göç etti. "Açık Toplumun Düşmanları" adlı eserini burada kaleme alan Popper, 1946 yılında İngiltere'ye giderek burada mantık ve bilimsel yöntem dersleri vermeye başladı. 1958-59 yılları arasında Aristocu Topluluğu'nun başkanlığı yapmış olan Popper 1965'de "sir" ünvanını aldı ve 1976'da da Birleşik Krallık'ın elit bilim topluluğu olan "Royal Society"e seçildi.
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Kış 2004
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
33
Sayfa:
55-64
Makale Hakkında:
"Açık Toplum Düşmanları" adlı eseri ile Marksizme entelektüel anlamda büyük darbe indiren Karl Popper ile bu söyleşiyi İtalyan sosyalist gazeteci Giancarlo Bosetti gerçekleştirmiş. (Roma Üniversitesi'nde gazetecilik sosyolojisi ve iletişim üzerine dersler vermiş olan Bosetti, Karl Popper'ın yanında Giovanni Sartori, Isaiah Berlin, Amartya Sen, Robert Dahl gibi isimler ile röportaj gerçekleştirmiş ve 2008 yılında Bilgi Üniversitesi'nin davetlisi olarak da Türkiye'ye gelmiştir.) "Marx'ın sosyolojiye ve tarihe yaptığı en büyük düşünsel katkı, bir toplumun yaşamında ekonomik koşulların çok büyük bir önem taşıdığı görüşü" diyen Popper, röportajın geriye kalan tüm bölümlerinde kendi hayat hikâyesinden de ( 1. Dünya Savaşı yılları, Viyana) yola çıkarak Marksizmin genel hatlarını eleştiri konusu yapıyor. Özellikle 20. yüzyılda yaşanan ve açlık-kıtlık ile sonuçlanan komünist deneyimler Marx'ın yanlış anlaşılmasından kaynaklanmıştı diyen ve halen Marx'ın fikirlerinin uygulanmadığını düşünenler için ufuk açıcı bir röportaj niteliğinde Bosetti'nin Popper ile yaptığı röportaj.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt