Türkiye İçin Bir Demokratikleşme ve Sivilleşme Perspektifi
Yazar Hakkında:
Ankara Hukuk Fakültesi mezunudur. Aynı fakültede yüksek lisans ve doktorasını yaptı. İdari yargıda hâkim olarak çalışırken 1985 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde akademik mesleğe intisap etti. Erdoğan 1991 yılında Anayasa Doçenti oldu, 1997 yılında profesörlüğe yükseldi. 1997-98 akademik yılında Amerika'nın Virginia eyaletindeki George Mason Üniversitesi'nde Fulbright bursiyeri olarak araştırmalar yaptı.
Ayrıca 1994 yılında resmen kurulan Liberal Düşünce Topluluğu'nun kurucularındandır. Bir dönem Liberal Düşünce dergisinin editörlüğünü yapmıştır. 6 yıl boyunca Star gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Eylül 2010'dan bu yana İstanbul Ticaret Odası Üniversitesi Hukuk Bölümü dekanıdır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
merdogan56@yahoo.com
Yayınlandığı Kaynak:
http://liberal.org.tr
Yayınlandığı Tarih:
2006
Yayın Evi:
Bu metin Birlik Vakfı (www.birlikvakfi.net) için hazırlanmıştır.
Makale Hakkında:
Türkiye'nin kangren olmuş tüm sorunları masaya yatırılsa, örneğin cılız demokratik karakterinden nasıl kurtulabileceği, basın özgürlüğü konusunda birinciliği kimselere kaptırmayan Kuzey Avrupa ülkelerinin seviyesine nasıl çıkacağı, askeri vesayetten nasıl kurtulacağı, demokratik ülkelerin özelliği olan güçlü bir sivil topluma nasıl ulaşacağı, demokratik bir toplumun vazgeçilmezi gerçek bir piyasa ekonomisine nasıl geçeceği, Anayasası'nın değiştirilemez maddeleri dahil hangi maddelerini nasıl kaldıracağı ya da değiştireceği gibi yıllar boyu Türkiyelilerin boşuna enerjisini, parasını ve de mutluluğunu alan sorunlara Mustafa Erdoğan teker teker çözümler sunuyor. Erdoğan'ın sunduğu çözümlerin pratikliği, bazılarının hali hazırda son yıllarda hayata geçirilmiş olması (makale yayınlandıktan sonra) ve onun ileri sürdüğü çözümlerin bazılarının da gerçekleşme sürecinde olması eseri daha güçlü ve ilgi çekici kılıyor. Bakalım sırada Erdoğan'ın işaret ettiği hangi değişiklikler var!
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt