İnsan Hakları, Liberalizm ve Türkiye'de İnsan Hakları ile Liberalizm
Yazar Hakkında:
Vahap Coşkun, lisans ve yüksek lisansını Dicle Üniversitesi'nden almış, doktorasını ise Ankara Üniversitesi'nde yapmıştır. "İnsan Hakları: Liberal Bir Tahlil" (Liberte Yayınları 2007) ve "Ulus-Devletin Dönüşümü ve Meşruluk Sorunu" başlıklı iki kitabın yazarı olan Coşkun, "Toplumsal Barışın İnşası: Sivil Anayasa Arayışı" (Heinrich Böll Stiftung Derneği ve Diyarbakır Barosu Yayını, 2009) başlıklı kitabın da editörlüğünü yapmıştır. Çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda makalesi yayımlanmış, birçok televizyon programına uzman olarak davet almış olan Coşkun, halen Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde çalışmalarına devam etmektedir.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
vcoskun@sde.org.tr
Yayınlandığı Kaynak:
İnsan Hakları, Liberal Açıdan Bir Tahlil
Yayınlandığı Tarih:
2006
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayfa:
3-26
Makale Hakkında:
Vahap Coşkun'un "İnsan hakları ve Liberalizm" kitabından alıntıladığımız bölümün son paragrafı "Bugün Türkiye'nin, siyasal ve ekonomik yapısını çağdaş standartlara ulaştıramamış, insan hakları ihlalcisi bir ülke olarak anılmasının en önemli nedeni, insan hakları ve liberalizmin Türkiye'de yanlış anlaşılmasıdır, bu kavramların içselleştirilememesidir. Bu nedenle, insan haklarının ve liberalizmin ne olduğunu bilmek, aktüel birçok sorunumuzun çözümü açısından çok büyük önem taşımaktadır." diye bitiyor. Coşkun yukarıda yazdığı gibi kendi akıcı dili ile insan haklarının neler olduğunu ve nasıl ortaya çıktıklarını anlatıyor. Ardından liberalizm tanımı yapan Coşkun, Türkiye'de "liberalizm" kelimesinin hem sol hem de sağ kesimler tarafından neden benimsenmediğinin nedenlerini araştırıyor. Makaleyi bitirirken makalesinin özeti olabilecek şekilde "günümüzde 'insan hakları' olarak adlandırılan doğal ya da devredilmez haklar düşüncesi de liberalizmin bir icadıdır." gibi oldukça iddialı bir sonuca ulaşıyor Coşkun.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt