Adam Smith
Yazar hakkında:
Adam Smith 1723 yılında İskoçya'da dünyaya gelmiş siyasi iktisat disiplininin öncülerinden olan bir filozoftur. İskoç Aydınlanmasının David Hume ile birlikte önemli figürlerinden olan Smith, iktisat biliminin ilk modern yapıtı sayılan "Milletlerin Zenginliği" adlı eserin yazarıdır. Bu eser ekonomi disiplinine en fazla etki etmiş eserlerden biri olarak tarihteki yerini almıştır. Smith modern iktisat biliminin kurucusu ve serbest piyasa ekonomisini savunanların babası olarak bilinir.
Glasgow Üniversitesi'nde ve Oxford'da sosyal felsefe okuyan Smith mezuniyetinden sonra Edinburgh'da çeşitli konferanslar verdi. Konferanslarından birkaç yıl sonra kendi üniversitesinde (Glasgow Üniversitesi) mantık profesörlüğüne başladı. Bir dönem Fransa'ya da giden Smith, orada aralarında Voltaire, Rousseau, Quesnay'in de bulunduğu ünlü Fransız aydınlarıyla tanışma fırsatı buldu. Daha sonra İngiltere'de ayrıca Edmund Burke, Samuel Johnson, Edward Gibbon gibi düşünürlerle tanışma ve fikir alışverişi yapma imkânı bulan Smith liberalizm dendiğinde akla gelen ilk filozoflardan biridir.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://www.adamsmith.org/


Yazara Ait Makaleler
Faşizmin Mussolini'yi, Nazizmin Hitler'i, ideoloji olan muhafazakârlığın Edmund Burke'ü akla getirmesi gibi, liberalizmin akla getirdiği ilk insanlardan biri, belki de ilki Adam Smith'tir. Smith'in ...
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt