Carl Menger
Yazar hakkında:
Avusturya iktisat disiplininin kurucularındandır. Marjinal fayda teorisiyle öznel değer teorisinin geliştirilmesine katkıda bulunmuştur. Menger, iktisadi olguları bireylerin davranışına indirgeyerek değer kuramını bu temelde geliştirmiştir. Örneğin, bir malın değişim değerinin o malın kullanım değeriyle, yani tüketiciye sağladığı tatminle açıklanabileceğini öne sürmüştür. En önemli yapıtı olan Grundsätze der Volkswirtschaftslehre 'de (1871; İktisadın İlkeleri) fayda, değer ve fiyat arasındaki ilişkileri ortaya koymaya çalışmıştır. 1867'de Krakow Üniversitesi'nde doktorasını tamamlayan Menger, bir süre devlet hizmetinde çalışmıştır. Daha sonra 1873'te Viyana Üniversitesi'nde siyasal iktisat profesörü olmuştur. Bu görevini kısa kesintiler dışında 1903'e değin sürdürmüş, bu tarihten sonra da zamanını iktisatla ilgili araştırmalar yaparak geçirmiştir.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://mises.org/about/3239


Yazara Ait Makaleler
Carl Menger ekonomik fedakârlık gerektirmeyen karşılıklı mübadele ile iki bireyin ihtiyaçlarının daha iyi karşılanabileceğini anlattığı "İnsanlar Neden Ticaret Yapar" adlı makalesinde, ...
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt