John Locke
Yazar hakkında:
John Locke yüksek öğrenimini Oxford Üniversitesi'nde tamamladı. Çalışmaya başlayınca hem yazar hem de siyaset adamı olarak hayatına devam etti. 1688 Şanlı Devrimi öncesi bir süre Hollanda'da mecburi sürgünde yaşadı ve devrimden sonra İngiltere'ye döndü.
İngiliz empirizminin ilk büyük düşünürü olarak kabul edilir. Aynı zamanda "Toplum Sözleşmesi" teorisi zincirinin Rousseau'dan önce gelen ikinci büyük ismidir. Locke'un diğer toplum sözleşmecileriyle arasındaki fark onun devlete karşı takındığı liberal tutumdur.
Locke'un bilgi ve siyaset felsefesine yaptığı katkılar ve bunlarla etkilediği isimler, dünya siyasi ve entelektüel tarihine yön veren isimler oldu. Aydınlanma Çağının Fransız düşünürleri Voltaire ve Roussesuau'nun yanı sıra İskoç Aydınlanmacılarının hemen tamamı ve Amerikan Devrimi'nde başrol oynayan isimler üzerinde Locke'un epistemoloji ve siyaset felsefesi hakkındaki eserlerinin önemi büyüktür.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://www.johnlocke.org/


Yazara Ait Makaleler
İngiliz filozof John Locke'un Hollanda'da sürgünde iken kaleme aldığı "Hoşgörü Üstüne Bir Mektup" adlı eseri, dini inanç konusunda hoşgörüsüzlük gösterenlerin rasyonalitesini sorgulayan, ...
"Dolayısıyla insanların devletlerde birleşmelerinin ve kendilerini hükümet altına koymalarının asıl ve ana amacı, mülkiyetlerinin korunmasıdır." diyor İngiliz filozof John Locke. Bu makaleı ...
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt