Liberal ve Sosyalist Ülkelerde Sivil Toplum
Yazar Hakkında:
1964'te Van Erciş'te doğdu. 1989 yılında, ODTÜ Sosyoloji Bölümü'nü bitirdi. 1993 yılında Bilkent Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi alanında doktora, 1996 yılında da aynı alanda doçentlik unvanını aldı. 1990-1992 yılları arasında Başbakanlıkta Uzman Yardımcısı olarak çalıştıktan sonra 1992 yılında Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak görev aldı. 1994 yılında Kırıkkale Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde öğretim üyesi olarak göreve başladı. 1999 yılına kadar burada Bölüm Başkanı olarak görev yaptıktan sonra Fatih Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'ne geçti. Burada da Kamu Yönetimi Bölüm Başkanlığı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dekan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Halen aynı kurumda bölüm başkanı olarak görev yapan Ömer Çaha'nın yabancı dilde yayımlanan bir kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Aynı zamanda şair olan Çaha'nın değişik yerlerde yayımlanan çok sayıda şiiri bulunmaktadır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
http://www.fatih.edu.tr/~omercaha/
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Güz 1999
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
16
Sayfa:
104-128
Makale Hakkında:
Türkiye'de son dönemlerde çokça kullanılan kavramlardan biri "sivil toplum" kavramıdır. Öyle ilginç ki, artık askeri darbe hazırlığı içinde olanlar dahi öncelikle "sivil toplumu" darbenin ön hazırlayıcısı olarak kullanma peşine düşüyorlar. Kelimenin böylesine karikatürizeleştirildiği bir siyasi kültür ortamında Ömer Çaha'nın makalesi "sivil toplum" kavramı için bir kurtarıcı haline geliyor. Öncelikle Batı Avrupa'daki sivil toplum kavramına tarihsel bir açıdan yaklaşan Çaha, ardından Fransız ve İngiliz olmak üzere Batı Avrupa'daki iki farklı sivil toplum modelini okuyucuya akademisyen titizliği ile sunuyor. Bunun takibinde sosyalist değerlerin hakim olduğu Doğu Avrupa ülkelerini masaya yatıran Çaha, tüm bu araştırmalarının ve çalışmalarının sonucunda sivil toplum kelimesi ile sosyalist ülkelerin bir türlü yıldızının barışamamasının tesadüfi olmadığı sonucuna varıyor: "Dünyadaki deneyimler çok açık ve bariz biçimde göstermiştir ki, demokratik kurumlar ve sivil toplumcu değerler kurtarıcıların, kahramanların, ideologların, askerlerin, devletçi elitlerin baş tacı edildiği toplumlarda değil; özgürlük, hukuk, insan haysiyeti ve adalet gibi değerler için mücadele edenlerin baş tacı edildiği toplumlarda gelişmektedir." Ö.Ç.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt