İnsan Hakları
Yazar:
Ayn Rand
Çevirmen:
Nejdet Kandemir
Yazar Hakkında:
Ayn Rand Rus asıllı Amerikalı filozof, romancı, oyun yazarı ve senaristtir. Ününü özellikle yüzbinlerce baskı yapan "Hayatın Kaynağı" ve "Atlas Vazgeçti" kitaplarına borçludur. Ayrıca objektivizm adını verdiği kendine özgü felsefi sistemin de kurucusudur.
1905 yılında doğan Rand, tarih ve felsefe eğitimini Rusya'da aldıktan sonra Amerika'ya göç etti. Senarist olarak Hollywood'da çalışan Rand'ın, kendisini ünlü eden kitabı "Hayatın Kaynağı" çıkana kadar başarısız birkaç roman denemesi daha olmuştu. Kendi felsefi sistemi olan objektivizmde, Rand bilgiye ulaşmak için tek yolun aklı olduğunu belirtiyor. Bireylerin kendilerini toplum için feda etmesinin ahlaklı olmadığını düşünen Rand'ın fikirleri ve eserleri akademik dünyada çoğu kez küçümsenmiş ve de ciddiye alınmamıştır. Ancak özellikle liberaller arasında büyük bir saygınlığı olan Rand'ın dünya üzerinde hem kendisinin hem de felsefesi objektivizmin yüzbinlerce takipçisi vardır.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://www.aynrand.org
Yayınlandığı Kaynak:
Bencilliğin Erdemi
Yayınlandığı Tarih:
2006
Yayın Evi:
Plato Yayınları
Sayfa:
139-152
Makale Hakkında:
Ayn Rand "bireysel haklar" kavramını anlamsız buluyor. Çünkü ona göre "aslında hiçbir 'ekonomik hak' yoktur, hiçbir 'kolektif hak' yoktur, hiçbir 'kamu çıkarı hakkı' yoktur. 'Bireysel haklar' terimi gereksiz bir deyimdir: Çünkü zaten başka tür bir hak yoktur…" Rand'a göre her insan kendi hayatından sorumludur. Rand için "hak" kavramı sadece başkalarının zorlamasından ve baskısından özgür olma hakkıdır. Hak, eylemde bulunma hakkıdır ve o eylem sonucu ortaya çıkan ürüne sahip olma hakkıdır. Rand böylesine medeni bir hak anlayışının ise yalnız ve yalnızca özgür bir toplumda olabileceğini, böylesine özgür-medeni toplumun da bir tek serbest piyasa sisteminde ortaya çıkabileceğini anlatıyor makalesinde. Bu gibi toplumlarda insan ilişkilerinde fiziksel gücün yasaklanmış olduğunu belirten Rand, fiziksel güç kullanma hakkı olan hükümetin ise yalnızca "karşılık verme anlamında ve sadece güç kullanmayı başlatanlara karşı güç kullanabileceği"ni vurguluyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt