Sanatta Özgürlük Ekonomik Olarak Özgürlüğü Gerektirir
Çevirmen:
Atilla Yayla
Yazar Hakkında:
1962 doğumlu Tyler Cowen Amerikalı ekonomist, yazar ve akademisyendir. George Mason Üniversitesi'nde Holbert C Harris Ekonomi Kürsüsü profesörüdür. 15 yaşında şimdiye kadarki en geç New Jersey Eyaleti satranç şampiyonu oldu. Cowen 1983'te George Mason Üniversitesi'nden Ekonomi lisans derecesi ve 1987'de Harvard Üniversitesi'nden aynı alanda doktora derecesi aldı. Harvard Üniversitesi'ndeki danışmanı 2005 Nobel Ekonomi Ödülünü kazanan oyun kuramcısı Thomas Schelling olmuştur. Şu anda New York Times'da köşe yazarıdır. Ayrıca The New Republic, The Wall Street Journal, Forbes, Newsweek ve The Wilson Quarterly'de yazıları yayımlanmaktadır. Cowen Şubat 2011'de The Economist tarafından son on senenin en etkili ekonomistlerinden biri olarak adlandırıldı.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
tcowen@gmu.edu
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Kış - Bahar 2006
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
41-42
Sayfa:
51-56
Makale Hakkında:
Muhtemelen serbest piyasa ekonomisi ile "sanat" arasındaki ilişki hakkında okuyacağınız en ilginç makalelerden biri Tyler Cowen'in "Sanatta özgürlük ekonomik özgürlüğü gerektirir" makalesi olacaktır. Cowen'a göre sanatçılar sanatlarını ortaya koymak için kullanmak zorunda oldukları malzemelere artık daha kolay ulaşabiliyor ve onları daha ucuza alabiliyorlar. Serbest piyasa ekonomisinin yarattığı zenginlik ve konfor sayesinde bu malzemelerin fiyatları düşmüş, sanatçılar kendi zevk ve isteklerine daha çok önem vermiş, böylelikle onların toplumsal değerleri reddetme şansları artmıştır. Böylece sanat üretimi 18. ve 19. yüzyıllarda olduğu gibi sadece bir zümreye ait değil aksine milyonlarca hevesli insana yayılmıştır. "İnsanlık tarihinin çoğu boyunca insan cinsinin en az yarısı çoğu önemli sanat bilimlerinden uzak tutuldu ve kadınlar dengeyi kurmaya daha yeni başlıyor." diyen Cowen'in bir diğer ilginç gözlemi ise serbest piyasa ekonomisinin kadınların da sanat ile uğraşabilmeleri için fırsatlar yaratmış olması. Makalesini tarihten önemli sanat insanlarının ( Van Gogh, Mozart, Beethoven v.b.) hayatlarından kesitler sunarak renklendiren Cowen, özellikle serbest piyasa ve sanat arasında kurduğu oldukça pozitif ilişki ile birçok ezberin gözden geçirilmesini gerekli kılıyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt