Liberal Takımadaları
Çevirmen:
Mustafa Erdoğan
Yazar Hakkında:
Chandran Kukathas, Mustafa Erdoğan'ın deyimi ile "özgürlükçü siyasi felsefenin" çağımızdaki önemli temsilcilerinden biridir. Kukathas 1957 Malezya doğumlu Avusturalyalı siyasi teorisyendir. Australian National Üniversitesi'nden lisansını, New South Wales Üniversitesi'nden yüksek lisansını almıştır. Doktorasını ise Oxford Üniversitesi'nden Hayek üstüne yaptığı çalışması ile almıştır. Eserleri genellikle çokkültürlülük ve liberalizm konularındadır. Birçok üniversitede hocalık yapan Kukathas şu anda London School of Economics and Politics'te siyaset teorisi üzerine kürsü sahibidir.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
c.kukathas@lse.ac.uk
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Bahar - Yaz 2005
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
38-39
Sayfa:
13-28
Makale Hakkında:
Chandran Kukathas, Liberal Takımadaları eserinde insanların tüm farklılıklarına rağmen hangi şartlar altında özgürce ve barış içinde yaşayabileceklerini masaya yatırıyor. Siyaset felsefesinde çığır açıcı bir eser olarak kabul edilen Liberal Takımadaları'nın amacı Kukathas'ın dilinden şu şekilde ifade ediliyor: "Ahlaki ve kültürel bir çeşitlilik dünyasında, bu çeşitliliğin bastırılmadığı, aksine insanlara kendi hayat anlayışlarını yaşama özgürlüğünün tanındığı ve bu hakkın verildiği bir sosyal düzenin açıklamasını yapmak." Kukathas bu amacı yerine getirirken haliyle ve hakkıyla ulus-devlet kavramına meydan okuyor. Liberal Takımadaları'nı içinde çeşitli otoritelerin birlikte var olabileceği bir hoşgörü ülkesi olarak tanımlıyor. Ancak Kukathas bu otoriteleri kapsadığı alan bakımından sınırlı ve otoritelerin yetkilerinin de kısıtlanmış olacağını vurguluyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt