Sosyalizm Doğu Avrupa'da Neden Çöktü
Çevirmen:
Zafer Yılmaz
Yazar Hakkında:
Master derecesini Katolik Amerikan Üniversitesi'nin Felsefe Bölümü'nden, doktorasını ise Oxford Üniversitesi'nin Siyaset Bilimi Bölümü'nden alan Tom Palmer, Amerika'nın etkili düşünce kuruluşlarından Cato Enstitüsü'nün kıdemli üyelerinden biridir. Ayrıca Cato Üniversitesi'nin direktörlüğünü yapmakta olan Palmer Atlas Ekonomik Araştırma Vakfı'nın uluslararası programlarının da başkan yardımcılığını yürütmektedir. Palmer, 14 farklı dilde düzenlenen organizasyonlardan ve dünya çapındaki diğer düşünce kuruluşlarının arasındaki iletişim ağının yönetiminden sorumludur. Cato Enstitüsü'ne katılmadan önce Oxford Üniversitesi ve George Mason Üniversitelerinde çalışmış olan Palmer, sıklıkla dünyanın dört bir köşesinde ( Kuzey Amerika, Avrupa, Avrasya, Latin Amerika, Çin ve Orta Doğu) siyaset bilimi, kamu tercihi, sivil toplum ve insan haklarının temelleri hakkında sunumlar yapmakta ve konferanslar vermektedir. Harvard Journal of Law and Public Policy, Ethics, Critical Review ve Constitutional Political Economy gibi dergilerde makaleleri yayımlanmış olan Palmer'ın ayrıca The Wall Street Journal, The New York Times, Die Welt, The Washington Post ve The Spectator of London gibi çeşitli kuruluşlarda yazıları çıkmıştır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
tomgpalmer@tomgpalmer.com
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Kış 2004
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
33
Sayfa:
89-94
Makale Hakkında:
Dünya çapında tanınmış bir liberal aktivist olan Tom Palmer Sovyet rejiminin çökmesinin ardındaki nedenleri anlattığı makalesinde bu çöküşte hangi faktörlerin çok etkili olduğunu ortaya koyuyor. Dünya coğrafyasının büyük bir kısmında konuşmalar yapan ve muazzam bir tarih bilgisi olan Palmer'ın bu özellikleri makalesine de yansıyor. İster istemez verdiği örnekler (bizzat kendisinin eski Sovyetler Birliğinde yaşamış olduğu örnekler) ve makalesinin çatısını tarihe atıflar ile güçlendirmesi, hem makaleyi daha sağlam temellere oturtuyor hem de okuyucuya böylesine ağır bir konuyu hiç sıkılmadan akıcı bir üslup ve ilginç örnekler ile okuma şansı veriyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt