Hükümet Üzerine İkinci İnceleme
Çevirmen:
Fahri Bakırcı
Yazar Hakkında:
John Locke yüksek öğrenimini Oxford Üniversitesi'nde tamamladı. Çalışmaya başlayınca hem yazar hem de siyaset adamı olarak hayatına devam etti. 1688 Şanlı Devrimi öncesi bir süre Hollanda'da mecburi sürgünde yaşadı ve devrimden sonra İngiltere'ye döndü.
İngiliz empirizminin ilk büyük düşünürü olarak kabul edilir. Aynı zamanda "Toplum Sözleşmesi" teorisi zincirinin Rousseau'dan önce gelen ikinci büyük ismidir. Locke'un diğer toplum sözleşmecileriyle arasındaki fark onun devlete karşı takındığı liberal tutumdur.
Locke'un bilgi ve siyaset felsefesine yaptığı katkılar ve bunlarla etkilediği isimler, dünya siyasi ve entelektüel tarihine yön veren isimler oldu. Aydınlanma Çağının Fransız düşünürleri Voltaire ve Roussesuau'nun yanı sıra İskoç Aydınlanmacılarının hemen tamamı ve Amerikan Devrimi'nde başrol oynayan isimler üzerinde Locke'un epistemoloji ve siyaset felsefesi hakkındaki eserlerinin önemi büyüktür.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://www.johnlocke.org/
Yayınlandığı Kaynak:
Hükümet Üzerine İkinci İnceleme
Yayınlandığı Tarih:
2004
Yayın Evi:
Ebabil Yayınları, Ankara
Makale Hakkında:
"Dolayısıyla insanların devletlerde birleşmelerinin ve kendilerini hükümet altına koymalarının asıl ve ana amacı, mülkiyetlerinin korunmasıdır." diyor İngiliz filozof John Locke. Bu makaleı ufak paragraflar halinde düzenlenmiş. Bu paragraflar öncelikle "mülkiyet kavramı"nın nasıl ortaya çıktığından bahsediyor. Örneğin doğada bulunan bir elmanın ne zaman ve hangi şartlar altında bir insanın mülkü haline geldiğini anlatıyor Locke. Daha sonra bununla bağlantılı olarak insanların yaşamlarını, özgürlüklerini ve mülklerini doğa durumunda güvence altına alamayacaklarını ifade eden Locke, devletlere-hükümetlere bu noktada ihtiyaç duyulduğunu savunuyor. Ancak Locke'un savunduğu hükümetler bir nevi toplumun hizmetçisi görevinde olan, bireylerin mülklerini, özgürlüklerini ve yaşam haklarını koruyan kurumlar olarak tanımlanıyor. Locke'un kaleme aldığı paragraflar, oldukça açık ve net bir şekilde, halkı yönetenlerin meşrulukları için halkın rızasına mecbur olduklarını ortaya koyuyor. Bir 17. yüzyıl filozofu olan Locke, insanların doğuştan gelen doğal hakları ( mülkiyet, yaşama ve özgürlük) olduğunu ve bu hakların ne devlet ne hükümet ne de başka bir kurum tarafından gasp edilemeyeceğini savunuyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt