Görünen ve Görünmeyen
Çevirmen:
Orient Yayınları, Ankara
Yazar Hakkında:
Güney Fransa'da Bayonne'de doğan Frédéric Bastiat, arazi sahibi ve İspanya ile ticaret yapan bir tacirin oğludur. Fransız klasik liberalizminin kuramcısı olarak bilinir. Yazar ve iktisatçıdır.
Bastiat serbest ticaret ve laissez faire politikasının yorulmak bilmez bir savunucusu, ateşli bir sosyalizm karşıtı, amansız bir tartışmacı ve devlet adamıydı. Eğlendirici hayvan hikâyeleri kullanarak devletçiliğin her türünü – sosyalizm, komünizm, ütopyacılık ve merkantilizm – eleştirmiştir. En meşhur iki makalesi "Mumcular Dilekçesi" ve "Kırık Pencere" bugün bile basılmakta ve onlara atıflar yapılmaktadır.
1846'da Paris'e taşınmış ve İngiliz reformistlerini izleyerek ülke çapında bir serbest ticaret derneği kurmuştur. Bir serbest ticaret gazetesi olan Le Libre Echange gazetesini çıkarmıştır. Bastiat, 1850 yılında, ardında iki önemli çalışma -Economic Harmonies ve Hukuk - bırakarak, 49 yaşında veremden ölmüştür.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://bastiat.org/en/
Yayınlandığı Kaynak:
Serbest Çizgi
Yayınlandığı Tarih:
Güz 2001
Sayı:
16
Sayfa:
2-4
Makale Hakkında:
Bir ülkenin başına kötü bir felaket geldiği vakit ( 1999 İzmit Depremi, 2011 Japonya'daki Tsunami felaketi gibi) kimi insanlar bunun durgun ya da kötü haldeki ekonomi için iyi olduğunu ifade ederler. Nitekim bu düşünceyi savunan akademisyenler, yazarlar, iktisatçılar hep oldu. Frédéric Bastiat ise bu düşüncenin kötü iktisatçıların, yani sadece kendisini anlık görünen sonuçlara hapseden iktisatçıların fikirleri olduğunu belirtir. Ve oldukça zekice bir yaklaşımla bir çocuğun yanlışlıkla kırdığı bir cam örneğinden giderek, iyi iktisatçıların esas görünmeyen sonuçlar ile ilgilenmesi gerektiğini ortaya koyar. Ve bu görünmeyen sonuçlar ne yazık ki doğru olarak bildiğimiz bazı popüler fikirlerin geçersizliğini ortaya koyar. Mumcular Dilekçesi'nin de yazarı olan Bastiat, aynı üslup, zekilik ve akıcılıkla, yine çok tekrar edilen popüler bir fikrin altını boşaltıyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt