Ekonominin On Temel Unsuru
Çevirmen:
Yıldıray Arsan
Yazar Hakkında:
James D. Gwartney: Florida Üniversitesi'nde ekonomi ve politika bilimlerinde profesörlük ünvanına sahiptir. Makaleleri hem çeşitli akademik dergilerde yayımlanmış hem de The Wall Street Journal ve The New York Times gibi popüler medyada kendisine yer bulmuştur. Doktorasını iktisat alanında Washington Üniversitesi'nden almıştır. Uzmanlık alanı vergilendirme, işçi politikaları ve hükümetlerin ekonomi politikalarıdır.

Richard L. Stroup: Ekonomi profesörüdür. Montana Eyalet Üniversitesi'nde ve North Carolina Eyalet Üniversitesi'nde çalışmıştır. Uzmanlık alanları özelleştirme ve çevredir.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
jdgwartney@fsu.edu, rstroup@unity.ncsu.edu
Yayınlandığı Kaynak:
Temel Ekonomi
Yayınlandığı Tarih:
2008
Yayın Evi:
Adres Yayınları, Ankara
Sayfa:
9-44
Makale Hakkında:
"Temel Ekonomi, Türkiye'de şimdiye kadar yayınlanmış iktisat kitapları arasında anlatım ve kapsam bakımından eşsiz bir yer işgal ettiğini önceki iki baskısına okuyucuların gösterdiği yoğun ilgiyle ve okuyanlar üzerinde bıraktığı tesirle kanıtlayan bir eser olarak Türk okuyucusuyla yeniden buluşuyor." diye yazmış Atilla Yayla eserin 3. basımdaki takdim bölümünde. Açıkçası Yayla'ya katılmamak mümkün olmadığı gibi eseri okuduktan sonra onun yazdıklarını oldukça mütevazi bulabilirsiniz. Ekonominin temel unsurları nelerdir? (10 madde) İktisadi gelişmenin ana kaynakları hangileridir? (7 madde) Ve de dünyanın zengin ülkelerinden biri olmak için devletin görevleri nelerdir? (10 madde) Bu sorulara herkesin anlayacağı şekilde, günlük dili ve olayları kullanarak cevap vermiş yazar. Örneğin, Amerika'nın kendi araba sanayisini korumak için dışarıdan gelen arabalara kota koyması ya da gümrük vergisini arttırması neden Amerika ekonomisine zarar verecektir gibi ilginç soruların ve onlara verilen tutarlı yanıtların bilimsel grafikler ile desteklendiği eser, Yıldıray Arslan'ın muhteşem çevirisi ile okuyucuya sunuluyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt