Kapitalizm Ayrımcılığın Amansız Düşmanı
Çevirmen:
Muhammet Pakdil
Yazar Hakkında:
John Hood North Carolina Üniversitesi'nden gazetecilik alanında lisansını aldı. 1989 yılında kurucuları arasında yer aldığı John Locke Vakfının başkanlığını yürütmektedir şu anda. John Locke Vakfı siyasi konularda çalışmalar yürüten bir düşünce kuruluşu olmak ile beraber, her sene düzenlediği düzinelerce etkinlik, yaptığı radyo ve T.V. programları, 200.000 üzerinde okuyucusu olan aylık Carolina Journal gazetesini çıkararak oldukça aktif bir yapı sergilemektedir.
John Locke Vakfı'ndaki görevinin yanında Hood, Winston-Salem Journal, High Point Enterprise, Gaston Gazette, Durham Herald-Sun gibi gazetelerde köşe yazarlığı yapmakta ve düzenli olarak radyo ve televizyon programlarına katılmaktadır.
Bunun yanında Hood'un yazıları Readers' Digest, The New Republic, National Review, Military History ve Reason gibi dergiler ile The Wall Street Journal, USA Today ve The Chicago Tribune gibi gazetelerde yayımlanmıştır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
jhood@johnlocke.org
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Bahar 1999
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
14
Sayfa:
156-161
Makale Hakkında:
Özgür bir toplum için mücadele eden insanların sıklıkla vurguladığı şey "ekonomik" özgürlük ile "siyasi" özgürlüklerin ayrı ayrı ele alınamayacağıdır. John Hood aynı fikirden yola çıkarak serbest piyasa ekonomisinin- kapitalizmin - ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı nasıl etkili olduğunu rakamlar vererek açıklıyor. Hood ırkçılık ya da ayrımcılık devletçiliğin hüküm sürdüğü tekelci yerlerde kendisine yer bulabilirken, serbest piyasa ekonomisinde - yani insanların ne olduğunuzla değil ne ürettiğinizle ilgilendiği bir sistemde- kendisine yer bulamamasının anlaşılmaktan uzak olmadığını düşünüyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt