Piyasa İlkesine Karşı Refah İlkesi
Çevirmen:
Yusuf Şahin
Yazar Hakkında:
29 Eylül 1881'de Lemberg Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nda doğmuştur. 19 yaşında Viyana Üniversitesi'nde idari bilimler eğitimine başlayan Mises'in ekonomiye bakış açısı, 1903'te Carl Menger'in "İktisatın İlkeleri" kitabını okumasıyla tamamen değişmiştir. 1906'da doktorasını alarak finansal idareci olarak devlet dairelerinde çalışmaya başlamış, sonrasında bürokrasinin işleyişinden rahatsızlık duymuş ve bir hukuk firmasında 2 sene çalışmıştır. Bu sırada Avusturya İktisat Okulu'nda iktisat alanında hocalık yapmaya başlamış, böylelikle Carl Menger'in temelini attığı geleneğin ikinci kuşağını oluşturmaya başlamıştır.
1934-1940 döneminde Nazilerden kaçmak için Viyana'dan ayrılarak Cenova Üniversitesi'nde hocalığa devam etmiştir. Ancak tehditlerin artmasıyla 1940'ta ABD'ye göç etmeye karar vermiştir. New York Üniversitesi'nde ders vermiş ve 1969'a kadar burada çalışmalarına devam etmiştir. Bu dönemde verdiği seminerlerle Murray Rothbard, Hans Sennholz, Leonard Liggio ve Israel Kirzner gibi liberteryen aydınların yetişmesine katkıda bulunmuştur. 1973'te 92 yaşında New York'ta hayata veda etmiştir. En önemli kitapları arasında "Sosyalizm" ve "İnsan Eylemi" yer alır.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://mises.org/
Yayınlandığı Kaynak:
Piyasa
Yayınlandığı Tarih:
Kış 2005
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
13
Sayfa:
23-45
Makale Hakkında:
Kapitalizm eleştirisi genellikle perişan yığınların sıkıntısı üzerinden yapılır. Kapitalizm, devletin ekonomiye müdahalesini savunanlar tarafından sefaletin, yoksulluğun, adaletsizliğin ve güvensiz bir toplumun yaratıcısı olarak eleştirilir. Ludwig von Mises bu eleştirilerin aksine yoksulluğun sebebini kapitalizmin yokluğuna bağlar. Liberal ekonominin daha baskın olduğu ülkeler ile diğer ülkeleri kıyaslayarak hiç üzerine düşünülmeden tekrar edilen bütün ezberlerin altını boşaltır. Makale, içeriğindeki rakamsal veriler ile sosyalist-müdahaleci ülkeler ve liberal ülkeler arasındaki muazzam yaşam standardı farkını gözler önüne seriyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt