İstihdam Yaratmaya Karşı Zenginlik Yaratma
Çevirmen:
Merih Cibiş
Yazar Hakkında:
The Independent Enstitüsü'nde araştırma görevlisi ve aynı zamanda Johns Hopkins Üniversitesi'nde iktisat profesörüdür. Doktorasını California Üniversitesi'nden alan Lee, aralarında Washington, George Mason, Virginia Polytechnic ve Eyalet, Colorado ve San Diego Eyalet Üniversiteleri olan birçok kurumda çalıştı. 8 kitabın yazarı olan Lee'nin 135 akademik makalesi ve 25 kitaba çeşitli şekillerde katkı sunmuşluğu vardır. Ayrıca yazıları The Washington Times, Chicago Tribune, Wall Street Journal, St. Louis Post-Dispatch, Atlanta Constitution, USA Today, Newsday, Journal of Commerce, Across the Board, San Francisco Chronicle, Christian Science Monitor ve Forbes gibi dergi ve gazetelerde yayımlanmıştır.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
dlee@terry.uga.edu
Yayınlandığı Kaynak:
Ideas on Liberty
Yayınlandığı Tarih:
2000
Yayın Evi:
The Foundation for Economic Education. www.fee.org
Sayı:
50
Makale Hakkında:
Politikacıların oy toplamak için meydanlarda en çok vurgu yaptıkları konuların başında işsizliğin azaltılması gelir. Devlet dairelerine iş yapmayan binlerce insan alınca işsizliğe çözüm bulduklarını düşünür politikacılar. Okuyacağınız makale böyle bir komediyi masaya yatırıyor. Dwight R. Lee'nin makalesinden alıntıladığımız ilginç bir hikaye: Çin ziyareti sırasında, kazma kürekle baraj inşa eden büyük bir ekiple karşılaşan bir mühendis, inşaat şefine neden motorlu takım kullanmadıklarını soruyor. Böylece işi bir ay sürede tamamlayacaklarına 2-3 günde bitirebileceklerini söylüyor. Şef ise böyle bir durumda çok fazla insanın işsiz kalacağını söylüyor. Bunun üzerine mühendis "Ben sizin baraj inşa etmeye çalıştığınızı sanıyordum. Eğer isteğiniz istihdam yaratmak ise, işçilere kürek yerine neden kaşık vermiyorsunuz?" diye soruyor.
Lee bu çarpıcı hikâye ve makalesi ile "istihdam yaratmanın kendi başına anlamı olmadığını, önemli olanın zenginlik yaratmak olduğunu" okuyucuya gösteriyor. Yukarıdaki verilen örneğin çok daha ilginçlerini okuyabileceğiniz bu makale özellikle devlet eli ile yaratılmaya çalışılan istihdamın günün sonunda daha fazla işsizlik ile sonuçlanacağını çarpıcı örnekler ile ortaya koyuyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt