Serbest Girişim
Çevirmen:
Liberte Yayınları, Ankara
Yazar Hakkında:
Siyaset bilimi profesörü olan İngiliz akademisyen Ashford, İngiltere'deki Staffordshire Üniversitesi'ndeki görevinin ardından 2002 yılından itibaren Washington DC'de yerleşik bulunan Institute for Humane Studies kurulu için çalışmaya başlamıştır. Ashford, International Anthony Fisher Trust Ödülüne sahiptir.
Principles of a Free Society Project adlı eseri ülkemizde Jarl Hjalmarson Foundation ve Liberal Düşünce Topluluğu'nun katkılarıyla "Özgür Toplumun İlkeleri" adıyla Liberte Yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Ashford'un katkıda bulunduğu ve müellifi olduğu diğer eserler şunlardır: US Politics Today (1999); Public Policy and the Impact of the New Right (1994); A Dictionary of Conservative and Libertarian Thought (1991).
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
nashford@gmu.edu
Yayınlandığı Kaynak:
Özgür Toplumun İlkeleri
Yayınlandığı Tarih:
2011
Sayfa:
43-52
Makale Hakkında:
Açıkça kendilerini liberal olarak adlandıramayan ama liberalizmin ortaya koyduğu evrensel insan haklarına, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne sahip çıkanların çokça tekrarladıkları bir argüman da "ben siyasi anlamda liberalim ancak ekonomik anlamda liberalizme yani serbest piyasa ekonomisine karşıyım"dır. Nigel Ashford'un bu mükemmel makalesi ise bu ifadenin içerdiği zıtlığı gözler önüne seriyor. Liberalizmin siyasi anlamda sağladığı tüm özgürlüklerin ancak serbest girişimin olduğu yerde gerçekleşeceğini vurgulayan Ashford, serbest piyasa ekonomisi olmadan demokrasinin kendisine yer bulamayacağını açıklıyor. Sadece siyasi haklar değil aynı zamanda çalışanların ücretlerinde artış, yaşam masraflarının azaltılması, fakirlikten kurtulma gibi arzulanan şeylerin de ancak serbest piyasa ekonomisinde gerçekleşeceğinin altını çizen Ashford'un makalesini bu kadar güçlü yapan ise kullandığı örneklerin günlük hayatta her an karşılaştığımız şeyler olması ve okuyucunun somut örnekler üzerinden değerlendirme yapmasına olanak sağlaması.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt