Kapitalizmin Etiği
Çevirmen:
Necdet Kandemir
Yazar Hakkında:
1894 yılında doğdu. Kariyeri 1913 yılında The Wall Street Journal'den atılmasıyla başlamıştır. The New Your Evening Post, The New York Evening Mail ve The New York Evening Herald gibi çeşitli gazeteler için yazılar yazmıştır. 1930 başlarında The Nation'da editörlük yapmıştır. 1946 ile 1966 yılları arasında Newsweek dergisinde "Businnes Tides" sütununda yazmıştır.
Hazlitt çok iyi bir yazar, sivri bir ekonomi düşünürü ve usanmayan bir özgürlük savunucusudur. Yazdığı en önemli kitabı olan Economics in One Lesson ilk basıldığı 1946 yılından beri 1 milyon satış yapmıştır. Bunun yanında içinde The Failure of The New "Economics" (1959) ve The Foundation of Morality (1964)'nin de olduğu 17 kitabın yazarıdır veya editörlüğünü yapmıştır. Hazlitt, Ekonomi Eğitimi Vakfı'nın (The Foundation of Economic Education) kurucu üyesi ve mutemedidir.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://www.hazlitt.org/
Yayınlandığı Kaynak:
Piyasa
Yayınlandığı Tarih:
Yaz 2002
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
3
Sayfa:
15-34
Makale Hakkında:
"Kapitalizm zengini daha zengin, fakiri de daha fakir yapar" cümlesini hayatı boyunca işitmemiş kişi sayısı çok azdır. Ancak okuyacağınız makale bunun tam tersinin doğru olduğunu, yani serbest piyasa ekonomisinin aslında fakirlerin yaşam standartlarını yükselttiğini, maliyetleri düşürdüğü için fiyatlarda da düşüşe sebep olduğunu, hayatın konforunu ve fakirlerin maddi refahını arttırdığını iddia ediyor. Henry Hazlitt kapitalizmi özgürlüğün, adaletin, üretkenliğin ve de ahlakın var olabileceği yegane sistem olarak ortaya koyuyor. Bunu da çürütülmesi oldukça zor analizlere dayandırarak yapıyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt