İlkelerin Keşfi
Çevirmen:
Orhan Çakmak - Atilla Yayla
Yazar Hakkında:
Marc Swanepoel'in 4 farklı alanda lisansı vardır: Matematik, Fizik, Psikoloji ve Felsefe. Doktorasını ise Doğal Sağlık alanından almıştır. Önceleri Fizik bölümünde öğretim görevlisi iken daha sonra kendini farklı alanlarda uzmanlaştırmak istemiştir. Örneğin 1975 yılında sosyalizmin en ağır çeşitlerinden biri olarak Güney Afrika'daki apartheid –siyahlara karşı devlet tarafından yapılan sistemli ayrımcılık- politikasını deneyimlemeleri ile beraber 1975 yılında arkadaşlarıyla Güney Afrika Serbest Ticaret Vakfını kurdu. (FMF)
"Sefaletten Zenginliğe" adlı eseri Doğu Avrupa'da 6 farklı dile çevrildi ve hem İngilizcesi hem de diğer dillerdeki basımları yüzbinlerce sattı.
Politikanın yanında kanser hastalığının tedavisi konusunda da çalışmalar yapan Swanepoel, birçok arkadaşının kanserden ölmesi nedeni ile kemoterapi yerine geçecek tedaviler üstünde araştırmalar yaptı. Bunlardan Essiac, Kombucha çayı, Vit B17 veya amygdalin, Hoxsey formülü Agaricus mantarı kanser tedavisi için araştırmaları boyunca keşfettiği ve kullandığı yöntemlerdi.
Yayınlandığı Kaynak:
Sefaletten Zenginliğe
Yayınlandığı Tarih:
2006
Yayın Evi:
Liman Yayınları, Ankara
Sayfa:
1-36
Makale Hakkında:
Okuyacağınız yazı "Sefaletten Zenginliğe" adlı kitabın ilk bölümünü içeriyor. Aşağıdaki yazı kitabın arka kapağından alınmıştır.
Sefaletten Zenginliğe –Arka kapak-
"Zenginlik yaratılması bütün toplumlar için geçerli çok önemli genel ilkelere dayanır. Bu ilkeler insan davranışının bir sonucu olarak ve fakat insanlar tarafından bilinçli ve amaçlı olarak tasarlanmadan varlık alanına girmiştir. Evirilerek bugüne kadar gelmiş ve hiç kimse tarafından icat edilmemiştir."
Bu, küçük bir kitap için çok iddialı bir tez gibi görünmesinin yanında liberal tezlerden uzak kalmışlar için de bir o kadar şaşırtıcıdır.
Ama, önce kendi kendinize sonra etrafınızdaki insanlara bir sorun: İnsanlar açlığı mı yoksa tokluğu mu, zenginliği mi yoksa fakirliği mi tercih ederler? Bütün insanların tokluk ve zenginliği açlık ve yoksulluğa tercih etmesine rağmen neden bazı toplumlar müthiş zengin ve bazıları akıl almayacak kadar fakir? Zenginliğin sihirli ve yalnız çok az sayıda insanın keşfine açık bir yolu mu var? Yoksa zenginlik belirli değer ve kurumlarla ilgili ve bu değer ve bu kurumlar tüm insanlığın ortak malı mı? Sefaletten Zenginliğe medeniyetimizin, refahın ve barışın büyük, fakat basit; sabır ve itina gerektiren, fakat her toplumun takip edebileceği yolunu laf kalabalığı, demagoji ve slogan çığırtkanlığı yapmadan açıklıyor. Yediden yetmişe herkes için.

Liman Yayınları
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt