Her Derde Deva Kamu Yararı
Yazar Hakkında:
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KATÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde doçent olan Yusuf Şahin ayrıca KATÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün de müdürlüğünü yapmaktadır. Lisansını Ankara Üniversitesi'nden, yüksek lisansını ise ODTÜ'den alan Şahin, doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden almıştır. Çalışma alanları kentleşme, çevre, yerel yönetimler, imar hukuku, çevre hukuku, yönetim bilimidir. Verdiği dersler ise yerel yönetimler, kent yönetimi ve politikası, çevre yönetimi ve politikası, yerel siyaset, yerel yönetimlerin güncel sorunları, çevre hukuku, çevre felsefesi ve imar hukukudur.
Yazarla İletişime Geçmek İçin:
ysahin@ktu.edu.tr
Yayınlandığı Kaynak:
Liberal Düşünce Dergisi
Yayınlandığı Tarih:
Kış - Bahar 2009
Yayın Evi:
Liberte Yayınları, Ankara
Sayı:
53-54
Sayfa:
89-96
Makale Hakkında:
Bir sabah uyandığımızda gazetelerde "kamu yararı için bundan böyle herkes akşamları mavi sabahları da beyaz giyinecek" diye bir haber okusa idik, muhtemelen bunun kabul edilemez bir şey olduğunu, demokrasilerde "kamu yararı" adı altında bireylerin giyim özgürlüğüne bu şekilde müdahale edilemeyeceğini ifade ederdik. Yusuf Şahin ise Türkiye'nin mülkiyet ile ilgili yasalarını baz alarak tam da buna benzer bir örneğin hali hazırda hayatımızda var olduğunu gösteriyor. Devletin hayatın her alanına "kamu yararı" adı altında nüfuz etmesini eleştiren Şahin, öncelikle oldukça muğlak bir kavram olan ve devletin nüfuz ettiği alanları genişletmesinde meşrulaştırma aracı olarak kullanılan "kamu yararı"ndan kimin ne anladığını ortaya koyuyor. Ardından "kamu yararı" adı altında devletin bireylerin mülkiyet hakkına getirdiği sınırlamaları ve demokratik olmayan uygulamaları örnekler ile okuyucuya sunuyor.
Makaleleri okuyabilmek için bilgisayarınızda bir adet PDF okuyucu programının olması gerekmektedir. Bu tip bir programın güncel bir versiyonunu internetten bulabilirsiniz. Eğer internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, buraya tıklayarak, işletim sisteminize uygun bir PDF okuyucu programı indirebilirsiniz.
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt