Voltaire
Yazar hakkında:
1694'te Paris'te doğan Voltaire, Montesquieu, John Locke, Jean-Jacques Rousseau gibi isimler ile beraber Amerikan ve Fransız Devrimlerini etkileyen filozofların başında gelir. Din ve ifade özgürlüğü, insan hakları konusunda felsefi yazıları vardır. Dönemin Fransız kiliselerine ve dogmalarına olan eleştirileriyle tanınmıştır. Hazcı yaşam felsefesi ve zekâsıyla da Paris sosyetesinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Orléans dükünü eleştiren bir yazı yazdığı için tutuklanmıştır.
Edebiyat ve bilimsel gelişmeleri yakından takip etmiş olan Voltaire, yazdığı "Felsefe Sözlüğü" adlı kitapta, Fransız siyasal rejimini, dini ve siyasal kurumları acımasızca eleştirmiştir. Daha sonra Versailles'da tarih yazmanlığına getirilen Voltaire'ın yazdığı "Fanatizm veya Muhammet Peygamber" trajedisi bir oyundan sonra yasaklanmıştır. Bu arada Fransa kralıyla arası açıldığı için Cenevre'ye yerleşmiştir.
Yazar ve Eserleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://www.voltaire.ox.ac.uk/www_vf/default.ssi


Yazara Ait Makaleler
Fransız aydınlanma filozofu Voltaire bu yazısında ticaretin nasıl zenginlik kazandırdığını ve insanların yaşam standardını yükselttiğini anlatıyor. Büyük bir ülkenin kurulmasının ...
"Özgür Toplumun Değerleri" çalışmasında yer alan makalelerin yayım hakları her bir makale için o makaleyi yayımlayan yayınevine aittir.
Makalelerin kullanım hakları için yayınevleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İletişim için iletisim@ozgurtoplumundegerleri.com adresini kullanabilirsiniz.
powered by tolgakurt